Opština Srebrenica isplatila je prošle godine 264.459 KM pojedincima, mjesnim i vjerskim zajednicama kao pomoć za nabavku građevinskog materijala za adaptaciju i sanaciju stambenih, društvenih i vjerskih objekata. Pojedini odbornici i građani u toj opštini smatraju da načelnik Ćamil Duraković i Komisija za dodjelu građevinske pomoći svoj posao nisu odradili transparentno i po propisima. Duraković i članovi Komsije sve to demantuju i navode da je sve odrađeno u skladu sa pravilnicima.
Grantove za rekonstrukciju i adaptaciju stambenih jedinica dobilo je 70 građana opštine Srebrenica u iznosu od 1 000 do 13 000 KM. Oni koji nisu uspjeli doći do sredstava ističu da njihove zahtjeve niko nije ni saslušao, te da su donacije dijeljene po političkim linijama.
-To je sve podijeljno po političkoj liniji, ko je podoban nekoj od političkih stranaka. Ne samo što ja sad dajem izjavu dalo bi njih još stotinu, ali se ljudi pčaše da će opet konkurisati pa da neće dobiti donacije. Ja nemam šta izgubiti, nikad ništa nisam dobio, kaže Goran Stojanović koji je podnostio zahtjev za pomoć u obnovi stana u Srebrenici.
S druge strane ima i građana koji smatraju da je podjela donacija obavljena transparentno.
-Bio sam korisnik te jednokratne pomoći i dobio sam građevinski materijal da rekonstruišem uništeni krov na kući. Krov nam je uništen tokom rata, a ranije nisam bio korisnik donacija koje su dodjeljivane iz budžeta federalnih i mnistarstava Republike Srpske, kaže Bernis Ademović.
Pojedini odbornici u Skupštini opštine Srebrenica tvrde da Komisija nije dobro odradila svoj posao.
-Puno je tu propusta bilo. Na toj spisku za donacije su se našli uglavnom službenici opštinske administracije u ovoj zgradi gdje se to i odlučivalo. A najozbiljnija zamjerka je što tu nije bilo javnog poziva ni kriterijuma pri dodjeli pomoći, ističe Momčilo Cvijetinović odbornik SDS-a u Skupštini opštine Srebrenica.
-Većina tih odbornika koji su negodovali u ovome su oni koji su za rukav dovodili ljude u ovaj kabinet i urgirali za nekoga, ističe Ćamil Duraković načelnik Opštine Srebrenica.
Najviše kritika palo je na rad tročlane Komisije za dodjelu građevinske pomoći koja je prema tvrdnjama odbornika i građana odluku o donacijama donosila bez kriterijuma i javnog poziva.
-Ja vjerujem da ima onih koji su dobili tu pomoć a kojima nije potrebna, a kako su oni do toga došli to je stvar onih ljudi ko je to potpisao, jer ja ako napravim zahtjev pa to prepustim tebi, nisi kriv ti nego ja, a Komisija postoji koja treba da radi svoj posao, objašnjava Senahid Hasanović odbornik SBiH u Skupštini opštine Srebrenica.
-Pored nas članova Komisije imali smo i stručnjake iz oblasti građevine koji su izašli na lice mjesta i vršili procjenu potrebnih sredstava kako bi se određena stambema jednica ili gospodarski objekat izgradio ili adapritao. Tako da u postpunosti stojimo iza svog rada i sve je bilo transparentno, izjavio je Nermin Alivuković član Komisije za dodjelu građevinske pomoći.
Međutim, propusta je bilo, priznaje načelnik Duraković i naglašava da su glavni krivci za ovaj i slične probleme političari koji kontrolišu rad članova komisija. Istovremeno je najavio da će pravilnici o dodjeli donacija biti izmijenjeni
-Ono što sam ja rekao Komisiji i to je bilo jedino nametanje od strane načelnika, jeste da spisak bude 50:50 i tako ćemo se voditi iz svega, nacionalni balans je nešto što ću ja sigurno nametati, a sve drugo su realne potrebe građana, izjavio je Ćamil Duraković načelnik Opštine Srebrenica.
Donacije za adaptaciju stambenih jednica u ukupnom iznosu od 204.900 KM dobilo je 70 lica, a pomoć je gotovo podjednako podijeljena Bošnjacima i Srbima.
